תקופת בדק ושנת בדק

ברכישת דירה חדשה מהקבלן מקבל בעל הנכס אחריות על טיב ואיכות העבודה מתוקף חוק מכר הדירות, שקובע כי חובת הקבלן לתת אחריות זו מבלי להתנותה בתנאים מגבילים, שעלולים לקפח את רוכש הנכס, וזאת לפי פרק זמן מוגדר, שבמהלכו רשאי בעל הנכס לבחון את הפרמטרים השונים שבגדר האחריות.

שנת בדק, זהו פרק הזמן שדורשים קבלנים מרוכשי דירות להמתין עד לביצוע תיקונים במסגרת חוק מכר הדירות. אף על פי שהדייר רשאי לדרוש בדק בית גם לפני מועד זה, נוהגים הקבלנים לבצע בדיקה זו לאחר פרק הזמן, שנראה להם סביר לאיתור ליקויים.

האם בתום שנת הבדק הקבלן לא מחויב לבצע את התיקונים?

תהא התקלה אשר תהיה, על פי חוק ההתיישנות ניתן לתבוע את הקבלן במסגרת תביעת נזיקין על ליקויי בנייה במשך 7 שנים, ובמקרים מסוימים, כשהליקוי נסתר, ניתן לתבוע בגינו במשך 7 שנים מיום גילויו.

כמו כן, בעל הנכס לא מחויב להמתין שנה שלמה עד לבדיקתו של הקבלן ולתיקון הליקויים. בעל נכס רשאי להזמין חברה מקצועית מטעמו לבדק בית, הן עבור איתור ליקויים והן עבור אישוש הבדיקה שביצע הקבלן. חברת טולבוקס היא חברה מקצועית, שמעניקה שירותי בדק בית לחברות בנייה מהגדולות בישראל, ומבצעת בדיקות גם ללקוחות פרטיים, שמעוניינים לבצע בדק בית בנכס שברשותם לפני מגורים או לפני מכירה.

מה הבעייתיות בהמתנה לתום שנת בדק?

פעמים רבות מעוניין בעל הנכס לשדרג אותו, לבצע בו שיפוץ ולבנות תוספות מיוחדות. ליקויים שונים במערכות החשמל, המים, האינסטלציה ובתהליכי הבנייה השונים עלולים לצוץ במהלך השיפוץ וליפול על הדייר. כמובן שאם בעל הנכס בחר להתחיל בתהליך השיפוץ ולא להמתין לתום שנת הבדק, תמיד ניתן לטעון, שהוא האחראי לליקויים, ואז אין לו כתובת לפנות אליה, ועליו לספוג את עלות התיקונים.

פרט לכך, בעל נכס מעוניין להיכנס אליו למגורים או להשכירו לדייר אחר, ובדק בית, שמתבצע לאחר שהנכס אוכלס ומתגוררים בו דיירים היא בעייתית, במיוחד אם היא גוררת אחריה תיקונים ושיפוצים. בדרך כלל אלו פוגעים בשגרת יומם ובאיכות חייהם של בעל הנכס או של הדיירים השוכרים, מה שעלול לפגוע בבעל הנכס כלכלית, והוא אף עלול לאבד את השוכר.

כמו כן, ליקויים מסוימים כמו איטום לא תקין לדוגמה, עלולים לגרור תקלות נוספות ולפגוע באיכות ובטיב הנכס. המתנה של שנה עלולה לגרור בעיות גדולות יותר, שיצטברו כמו כדור שלג, ואולי לא ניתן יהיה להחזיר את הגלגל לאחור.

ומה אם הקבלן ירד מנכסיו לאורך שנת הבדק? שנה היא תקופה די ארוכה להמתין לבדק בית, ובמהלכה עלולים להתרחש תרחישים שונים. העדיפות היא לבצע את התיקונים כל עוד הפועלים של הקבלן נמצאים באתר הבנייה ומסוגלים לבצע את התיקונים הנדרשים באופן מיידי.

תקופת בדק אינה מעידה על תקופת האחריות

רבים נוטים לחשוב בטעות שתקופת הבדק היא תקופת האחריות שמגיעה להם על הליקויים שיימצאו בנכס, אך פרט לחוק ההתיישנות שציינו קודם לכן, עבור ליקויים שונים קיימת תקופת אחריות כדלקמן:

  • עבור קילופים ניכרים בחיפויים חיצוניים – 7 שנים
  • עבור סדקים בקירות ובתקרות ברוחב שעולה על 1.5 מ"מ – 5 שנים
  • עבור ליקויי איטום וחדירת נוזלים דרך הגג, בקירות ובשטחים תת קרקעיים – 3 שנים
  • עבור שקיעת מרצפות בקומת הקרקע, בחניות, במדרכות ובשבילים, במשטחים, בקירות ובגדרות של שטח הבניין והחצר – 3 שנים
  • עבור ליקויים במערכות המים, החשמל, הביוב, הניקוז, התאורה והתקשורת של החצר – 3 שנים
  • עבור חדר המכונות, הדודים והמנועים – 3 שנים
  • עבור קילוף חיפויים בחדר המדרגות – 3 שנים
  • עבור ליקויי צנרת, ביוב מערכת הסקה, ניקוז ומרזבים – שנתיים
  • עבור ליקויים במוצרים ובמתקני אלומיניום, עץ ופלסטיק – שנתיים
  • עבור כל ליקוי שאינו בגדר אי התאמה יסודית – שנה אחת.

רוצים לדעת יותר על שנת בדק? מעוניינים בבדק בית לפני מגורים או מכירה של נכס? מחפשים שירותי תיקונים לליקויים שאותרו במהלך בדק הבית שביצעתם? צוותי טולבוקס כאן לשירותכם, מקצועיים, אמינים ותמיד רוצים שתהיו מרוצים ובטוחים.

פרסומים באתר

תיקונים בבית - אחריות תקופת בדק
שנת בדק

תקופת בדק ושנת בדק

ברכישת דירה חדשה מהקבלן מקבל בעל הנכס אחריות על טיב ואיכות העבודה מתוקף חוק מכר הדירות, שקובע כי חובת הקבלן לתת אחריות זו מבלי להתנותה

קרא עוד »
שיפוץ דירה קומפלט
טולבוקס

שיפוץ דירה

שיפוץ דירה כל מה שרציתם לדעת על שיפוץ הבית מתי כדאי לבצע שיפוץ חלקי ומתי שיפוץ נרחב? כיצד לבחור את הקבלן המבצע? מדוע הצעת המחיר

קרא עוד »
עבודות גבס
שיפוצים ומחיצות

עבודות גבס

כיום ניתן לעצב, לשנות או לשפץ מתחמים, חללים ותקרות של עסקים, חללי עבודה משותפים ומשרדים בכל דרך שרוצים באמצעות עבודות גבס איכותיות. חברת טולבוקס מתמחה

קרא עוד »
שיפוצים ומחיצות

מימון לשיפוץ הדירה

הגיע הרגע והחלטתם שאתם רוצים לשפץ את הבית. שיפוץ דירה זה רגע משמעותי בחיי משפחה והוא כרוך במחשבה רבה והתרגשות עצומה, לצד ההבנה כי מדובר

קרא עוד »

שיתוף מהיר בערוצים נבחרים…

להתחלת שיחה
איך אפשר לעזור?
היי, כאן שלומי מאתר טולבוקס.
איך אפשר לעזור?
דילוג לתוכן